Răspuns :
Răspuns:
1.
-Calculez masa de hidroxid de calciu din solutie
c=mdx100/ms---> md=cxms/100= 10x240/100g= 24gCa(OH)2
- deduc masa de CO2 care reactioneaza cu 24gCa(OH)2
M,,Ca(OH)2= 74g/mol
M,CO2=44g/mol
1mol..........1mol sau, in grame
CO2 + Ca(OH)2----> CaCO3 + H2O
44g.............74g
x.....................24g
x=24x44/74gCO2=.......................CALCULEAZA!!!!
POSTEAZA A DOUA PROBLEMA.....e mult de lucru !!!!!!
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!