Explicație:
36× +8× +16=60 36x+8×+16=60 44×=44 ×=1 avem 36g/molC 18g/molH si 16g/mol O; 36:12=3 atomiC 8:1=1atomH si 1 atom oxigen Substanta este C3H8O sau C3H7-OH un alcool. C3H7-OH + 9/2O2.........3CO2 + 4H2O
1 mol alcool..............................9/2 oxigen 2,5 moli alcool...........................a a=2,5×9/2=22,5/2=11,25moli oxigen 11,25moli oxigen=11,25×22,4=252litri 100litri aer.......................... .......20l oxigen b litri aer.................................225 l oxigen b=(225×100):20= 1 125litri aer