👤

Acrilonitrilul se poate obtine din propena prin amonoxidare,conform ecuatiei:
CH2=CH--CH3+NH3+3/2O2--->CH2=CH--C=-(cu legatura tripla)N+3H2O
Calculati masa de poliacrilonitril care se poate obtine din aceeasi cantitate de propena care conduce la 378 kg de polipropena,stiind ca sinteza polipropenei decurge cu un randament de 90% iar sinteza poliacrilonitrilului cu un randament de 80%.


Răspuns :

cei 378 kg polipropena sunt obtinuti la 90% dar la 100% cat s-ar fi obtinut.....

378 kg ................ 90%

m kg ................... 100%

= 420 kg

 a kg                               420 kg

nC3H6 -polimerizare--> -[-C3H6-]n-

42n                                     42n

=> a = 420 kg propena

 420 kg                                              n kg

CH2=CH-CH3 + NH3 + 3/2O2 ---> CH2=CH-CN + 3H2O

  42                                                       53

=> n = 530 kg acrilonitril

530 kg                                      b kg

nCH2=CH  --polimerizare--> -[-CH2-CH-]n

           l                                               l

          CN                                           CN

    53n                                             53n

=> b = 530 kg poliacrilonitril la 100%

100% ................. 530 kg

80% ...................... y = 424 kg poliacrilonitril

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari