👤

Determina masa soluției de azotat de argint de concentrație 40% necesară reacției cu 730 g soluție de HCl(acid clorhidric) de concentrație 10%.




URGEENT VA ROOOOG!!!!​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

- se afla  md  sol. de HCl

md=c.ms :100

md=10 . 730 : 100=73 g HCl

-se scrie ec.reactiei

73g           xg

    HCl + AgNO3=AgCl +HNO3

  36,5g      170g

x=73 . 170 : 36,5=340 g AgNO3 [acesta este  md  sol. de AgNO3]

-se afla  ms  sol. de AgNO3

ms=md.100 : c

ms=340 . 100 : 40=850 g sol. AgNO3

MHCl=1+35,5=36,5------>36,5 g/moli

MAgNO3=108 + 14+3.16=170------>170g/moli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari