Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
Al are A=27-------> 1mol de Al
54g Al------>2.27
1mol Al--------27g
xmoli---------54gAl
x=54g : 27 g/moli=2 moli Al
sau
n=m : M
n=54g : 27g/moli=2moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!