👤

Ajutați ma vă rog frumos!

Ajutați Ma Vă Rog Frumos class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

MZnS= 65+32=97----->97g/moli

MNaOH=23+16+1=40----->40g/moli

MNH4Cl=14+4+35,5=53,5----->53,5g/moli

MFe3(PO4)2=3.56 +2.31+8.16=358g/moli

Raport atomic=r.a.

Fe3(PO4)2

r.a.=3:2:8

NaNO2

r.a.=1 : 1 :2

Ca3(PO4)2

r.a.=3 :2 :8

Ca(OH)2

r.a.=1 :2 :2

Raport de masa=r.m.

HNO3

r.m.=1 :14 : 3.16=1 : 14 : 48

H2CO3

r.m.=2 : 12 : 48     [se simplif. cu2]

     =1 : 6 :24

H2S

r.m.=2 : 32=1 :16

Na2SO4

r.m.=2.23 : 32 : 4.16=46 :32 : 64        [ se simplif. cu 2 ]

                               =23 : 16 : 32

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari