Răspuns :
Cantarit, cubul are 50 g + 2 g + 2 x 1 g = 54 grame
volumul sau este V = 5 cm x 3 cm x 2 cm = 30 cm³
stiind densitatea d = 2,7 g /cm³, calculam ce masa ar trebui sa aiba cubul daca ar fi omogen
densitate = masa / volum
masa = densitate x volum = 2,7 g/cm³ x 30 cm³ = 81 grame
cantarit, cubul are doar 54 grame, deci este mai usor.
Aceasta inseamna ca in interiorul sau este un spatiu gol, din el lipsesc
81 g - 54 g = 27 grame de aluminiu
acest aluminiu care lipseste ar ocupa un volum
V = masa/ densitate = 27 g / 2,7 g/cm³ = 10 cm³
volumul cavitatii = 10 cm³
daca se umple cu mercur acea cavitate, masa cubului va deveni
m cub = m aluminiu + m mercur
masa aluminiu = 54 grame
masa mercur din cavitate = densitate mercur x volum = 13,6 g / cm³ x 10 cm³ = 136 grame
masa totala = 54 g + 136 g = 190 grame
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!