👤

Un mol de AgNO3 se dizolva in 1200g H2O. Calculati concentratia procentuala de masa a solutiei obtinute.

Va rog mult dau coronita!!!​


Răspuns :

Răspuns:

se aplica relatia   c= mdx100/ms    unde

md-masa de azotat de argint:  M= 170g/mol---> md= 1molx170g/mol=170g

ms= md+m,apa= 170+1200=> 1370g

Explicație:

c= 170x100/1370=12,4%

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari