Răspuns :
Ex. 1:
Relația dintre volum și cantitatea de substanță: [tex]n=\frac{V}{V_m}[/tex] , unde:
n - nr. de moli de substanță*
V - volumul substanței
Vm - volum molar (volumul unui mol de subst.) , Vm = 22.4 L/mol (în c.n.)
* relația se aplică doar în cazul substanțelor gazoase
a. n = 0.1 mol
[tex]n=\frac{V}{V_m}\implies V=n\ \cdot\ V_m=0.1\ {\not}mol\ \cdot\ 22.4\ L/{\not}mol=2.24\ L[/tex]
b. n = 10 mol
[tex]n=\frac{V}{V_m}\implies V=n\ \cdot\ V_m=10\ {\not}mol\ \cdot\ 22.4\ L/{\not}mol=224\ L[/tex]
Ex. 2:
Relația dintre cantitatea de substanță și masă: [tex]n=\frac{m}{\mu}[/tex] , unde:
m - masa de substanță
μ - masa molară a substanței
c. n = 10 mol O₂
μ (O₂) = 32 g/mol
[tex]n=\frac{m}{\mu}\implies m=n\ \cdot\ {\mu}=10\ {\not}mol\ \cdot\ 32\ g/{\not}mol=320\ g[/tex]
d. n = 10 mol H₂
μ (H₂) = 2 g/mol
[tex]n=\frac{m}{\mu}\implies m=n\ \cdot\ {\mu}=10\ {\not}mol\ \cdot\ 2\ g/{\not}mol=20\ g[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!