👤

7kg de portocale si 3kg de banane costa 59 lei iar 3kg de portocalesi 7 kg de banane costa57 lei cit costa un kg debanane dar un kg deportocale

Răspuns :

Metoda comparației

7 kg de portocale.......3 kg de banane.......59 lei | × 3

3 kg de portocale.......7 kg de banane.......57 lei | × 7

21 kg de portofoliu........9 kg de banane........177 lei

21 kg de portocale........49 kg de banane........399 lei

----------------------------.........40 kg de banane.........222 lei

1 kg de banane........222 : 40 = 5, 55 lei

7 kg de portocale........3 × 5, 55 = 16, 65 kg de banane........59 lei

7 kg de portocale........59 - 16, 65 = 42, 35 lei

1 kg de portocale........42, 35 : 7 = 6, 05 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari