👤

O MASINA MERGE CU V1 DE 80KM/H PRIMA JUMATATE DE TIMP SI CU VITEZA DE TIMP 40KM/H V2 DE 40KM/H SA SE AFLE VITEZA MEDIE ​

Răspuns :

d=d₁+d₂

d₁=d₂=d/2

t=t₁+t₂

t₁=d₁/v₁=d/2v₁

t₂=d₂/v₂=d/2v₂

vm=d/t=d/(d/2v₁+d/2v₂)=1/(v₁+v₂)/2v₁v₂=2v₁v₂/(v₁+v₂)=2*80*40/(80+40)=6400/120=53,33 km/h

vm=53,33 km/h

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari