👤

Ana cumpăra 5 kg de mere pe care de 15 RON Câți lei va da Mihai pe 8 kg de mere de același fel ​

Răspuns :

5 kg de mere......15 RON

8 kg de mere.......X RON

X = 8 × 15 : 5

X = 120 : 5

X = 24 RON

Răspuns:

24 lei

Explicație pas cu pas :

15:5=3lei kg

8×3 =24lei