👤

un motociclist pleaca la ora 11:20 de la km 25 si ajunge la km 115 la ora 12:10 calculati distanta parcursa ,cat timp a calatorit si viteza cu care s-a deplasat​

Răspuns :

Răspuns: a parcurs  90 km in timp de 50 minute cu viteza de 30 m/s = 108 km/h

Explicație:

motociclistul a parcurs distanta dintre borna 115 si borna 25, adica 115 - 25 = 90 km  = 90 000 metri

el a calatorit de la ora 11:20 pana la ora 12:10, adica

12:10 - 11:20 = 50 minute  

20 minute =50 x 60 = 3000  secunde  

viteza  = distanta : timp = 90 000 m : 3000 s = 30 m/s = 108 km/h

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari