Răspuns :
1. Transformam timpul din minute in secunde,stim ca 1 min=60 s,deci t=30 min=30*60 s=1800 s
Folosim formula d=v*t si aflam distanta,d=v*t=12*1800=21600 m=21,6 km.
2. Transformam distanta din km in m,d'=14 km=1400 m
d'=v*t'=>t'=d'/v=1400/12=116.66 s=1,94 min
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!