Răspuns :
1. Se deplaseaza mai repede cel care are viteza mai mare. Altfel spus, in acelasi interval de timp, cel care strabate o distanta mai mare se misca mai repede
v1 = 60 km/h
v2 = 65 km / h
65 > 60 , rezulta ca v2 este mai mare decat v1
2. ajunge primul cel care merge mai repede, adica are viteza mai mare ( al doilea motociclist, cu viteza 65 km/h
3. viteza = distanta : timp
rezulta ca timpul = distanta : viteza
pentru primul motociclist, t = 120 km : 60 km/ h = 2 h
pentru al doilea, t2 = 120 km : 65 km/h = 1,84 h ≈ 1 ora 50 minute
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!