👤

Varog frumos am nevoie de ajutor,ofer 30 puncte.​

Varog Frumos Am Nevoie De Ajutorofer 30 Puncte class=

Răspuns :

Răspuns:

M,CuO= 80g/mol

-calculez moli care corespund masei de CuO care s-a consumat in reactie

niu=m/M= 3,6g/80g/mol=0,045mol

-deduc ,din reactie ,cati moli de Cu se formeaza din molii care au intrat in reactie si s-au consumat

1mol..................1mol

CuO  + H2---> Cu + H2O

0,045mol........x= 0,045

masa de Cu depus este:   m= niuxA,Cu= 0,045molx64g/mol=2,88g

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari