Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
nr. de moli = n
n=m : M { m=masa subst. ( g ) ; M=masa molara ( g/moli )}
a . n=m : M
n= 4g .M nu ai scris cine este subst.
b. n=4,8g : 24g/moli=0,2 moli Mg
c. n=14,2 g : 71g/moli= 0,2 moli
1mol clor=2.35,5=71g
d. 1mol Na ----------6,023 .10²³ atomi Na
x moli Na----------12,044 .10²³ atomi Na
x=12,044 .10²³ : 6,023.10²³= 2moli Na
e. n=8g : 2g/moli=4 moli hidrogen
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!