👤

Un laptop se scumpește cu 25% și va costa 3000 lei . Calculati cât a costat laptopul înainte de scumpire va rogggg

Răspuns :

Răspuns:

2400

Explicație pas cu pas:

x+ 25%*x = 3000

x*125% = 3000 => x=3000: 125%, deci x  = 2400

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

25% = 25/100

25% din 3000lei

=25/100 din 3000lei

=25/100 x 3000lei

=25x3000lei/100

=75000/100

=750lei

Sper ca am ajutat!