Răspuns:
A,Li= 7g/mol masa atomica molara
1mol..........7g
x.................156g
x=m=22,3moli
sau, se aplica relatia : niu=m/A
A,Mg= 24g/mol
1mol..........24g
5mol............x
x=m= 120g
sau, se aplica formula de mai sus : niu=m/A----> m= niu x A
Explicație: