👤

Mama lui Costel a cumpărat de la supermarket 4 kg de mere și 9 kg de pere plătind la casa 57 lei.In același timp mama Elenei a cumpărat de la același supermarket 8 kg de mere 7 kg de pere plătind la casa 59 lei.Cât costă 1 kg de mere? Dar unul de pere?​

Răspuns :

4m....9p....57/*2

8m.......7p....59

8m....18p....114

8m.....7p....59

11p.....55

p=5

9p=45

57-45=12

12:4=3

m=3

Explicație pas cu pas:

4kg mere......9kg pere........57 lei /×2

8 kg mere......7 kg pere......59 lei

__________________________________

8kg mere......18 kg.pere......114 lei

8 kg mere.......7 kg pere.......59 lei

___________________________________

11 kg pere.......55 lei

55÷11=5 lei (1kg pere)

4 kg mere+9×5=57lei

4kg mere=57-45

4 kg mere=12 lei

12÷4=3 lei(1 kg mere)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari