👤

persoane cumpără trei kg de mere cu 4 RON kilogramul și 6 kg de prune cu 2 RON virgulă 50 de bani kilogramul cât a costat în medie un kg de fructe​

Răspuns :

Răspuns:

3 kg x 4 lei=12 lei

6 kg x 2,5=15 lei

12+17=27 lei

3kg+6kg=9 kg

27:9=3 lei /kg

Explicație pas cu pas: