👤

Un costum costa 540 lei si valoarea stofei necesara confectionarii lui reprezinta 75% din valoarea costumului. cat a costat stofa necesara?​

Răspuns :

Răspuns:

Nu stiu exact raspunsul dar stiu explicatia.

Explicație pas cu pas:

Inmulteste cu 1,25 pentru a primi cat costa 100% din costum.

75% din 540=540×75:100=40.500:100=405 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari