👤

AAJJUUTTOORR !!! REPEDE !!! DAU COROANĂ ,PROMIT !!!​

AAJJUUTTOORR REPEDE DAU COROANĂ PROMIT class=

Răspuns :

Răspuns:

6.  - 1 kg pere = 3 lei

    - 1 kg portocale = 5 lei

7. - 8 oi

   - 12 găini

Explicație pas cu pas:

6.

1 kg de portocale + 3 kg de pere = 14 lei

3 kg de portocale + 5 kilograme de pere = 30 lei

înmulțim 1 kg de portocale și cele 3 kg pere cu 3 ca să aflăm cât costă un kilogram de pere:

3 kg de portocale + 9 kilograme de pere = 42 lei

42 - 30 = 12

9 kg de pere - 5 kg de pere = 4 kg de pere

12 : 4 = 3 (un kilogram de pere costa 3 lei)

Și acum e simplu

3 x 3 = 9 (3 kilograme de pere costa 9 lei)

14 - 9 = 5 (un kilogram de portocale)

7.

20 de capete = 20 de animale

20 x 4 (daca toate ar fi oi) = 80 picioare

80 - 56 = 24 (numarul de picioare al gainilor)

24 : 2 = 12 (numarul de gaini)

20 - 12 = 8 (numarul de oi)

8 x 4 = 32

12 x 2 = 24

32 + 24 = 56 (picioare)

deci e bine.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari