👤

AAJJUUTTOORR !!! REPEDE !! DAU COROANĂ !!! PROMIT !!!​

AAJJUUTTOORR REPEDE DAU COROANĂ PROMIT class=

Răspuns :

1. 504:14= 36

36•5= 180lei - 5m strofa

2. 111:37=3

87:3=29kg caise se pot cumpăra.

Sper ca te-am ajutat!❤

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

1. Dacă 14 m de pânză costă 504 lei, 1 m de pânză va costa 504 : 14 = 36 lei, deci 5m de pânză vor costa 36 x 5 = 180 lei.

2. Dacă 37 kg de caise costă 111 lei, 1 kg de caise va costa 111 : 37 = 3 lei, deci cu 87 lei vom putea cumpăra 87 : 3 = 29 kg de caise.