👤

22.Calculaţi suma numerelor naturale care
împărțite la 8 dau câtul 13.


Răspuns :

Răspuns:

r=rest

n:8=13 r <8

deci restul poate fi 0;1;2;3;4;5;6 si 7

n=13×8+r

n=104;105;106;107;108;109;110;111

Cum am aflat numerele ?

13×8=104

stim ca restul poate fi 0;1;2;3;4;5;6 si 7

104+0=104

104+1=105

104+2=106

104+3=107

104+4=108

104+5=109

104+6=110

104+7=111

______________

suma nr-elor

104+105+106+107+108+109+110+111

210+105+107+108+109+110+111

320+105+107+108+109+111

320+105+107+108+220

540+105+107+108

645+107+108

752+108

860

Răspuns:

x : 8 = 13 rest r

Teorema impartirii cu rest :

D = CÎ + R, R < Î

x = 13*8 + r

x = 104 + r

Cu r < 8.

r € {0, 1, 2, .... , 7}

x € {104+0, 104+1, ... , 104+7}

Avem 8 numere.

S = 8*104 + 1+2+...+7

1+2+...+n = n(n+1)/2 (Suma Gauss)

S = 832 + 7*8/2

S = 832 + 28

S = 860

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari