👤

Într-un bazin sunt 160 L de apa. Pt a scoate apa din bazin se foloseste o pompa care golește bazinul in 9 min si 36 sec. Dacă în bazin ar fi 100 L de apa, calculati in cat timp ar goli pompa bazinul.

Răspuns :

60-36=24

9min.+60sec.=10min.

100:10=10l

160:10=16

16-10=6

24-6=18

9 min.si 18 sec.

Ps:Așa cred pentru ca sunt mai mică

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari