Răspuns :
Cm = niu/Vs, Cm = 1 M
Vs = 20 mL = 0,02 L
niu = CmxVs = 1x0,02 = 0,02 moli Br
m g 0,02 moli
C4H8 + Br2 --CCl4--> C4H8Br2
56 1
=> m = 56x0,02/1 = 1,12 g C4H8
=> 3,44 - 1,12 = 2,32 g C4H10
1,12/56 = 0,02 moli C4H8
2,32/58 = 0,04 moli C4H10
=> total 0,06 moli amestec
=> %C4H8 = 0,02x100/0,06 = 33,33%
=> %C4H10 = 100 - 33,33 = 66,67%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!