Răspuns :
4×4+5×2=16+10=26 lei
4 kg+5 kg=9 kg fructe cu 26 lei
26:9=2,8 lei /kg in medie
Răspuns:
Pretul merelor 4*4=16lei
valoarea prunelor 5*2=10lei
---------------------------------------
valoarea totala=16+10=26 lei
Cantitatea de fructe 4+5=9kg
Pretul mediu pe kg
26:9=2,88 lei
Explicație pas cu pas:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!