👤

O persoana cumpara 4 kg de mere cu 4 lei /kg și 5 kg de prune cu 2 lei /kg . Un kg de fructe cumparate a costat in medie .. ??

Răspuns :

4×4+5×2=16+10=26 lei

4 kg+5 kg=9 kg fructe cu 26 lei

26:9=2,8 lei /kg in medie

Răspuns:

Pretul merelor  4*4=16lei

valoarea prunelor 5*2=10lei

---------------------------------------

valoarea totala=16+10=26 lei

Cantitatea de  fructe 4+5=9kg

Pretul mediu pe kg

26:9=2,88 lei

Explicație pas cu pas:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari