Răspuns :
Răspuns:
d) 6 m
Explicație pas cu pas:
Clădirea este perpendiculară față de sol, iar asta înseamnă că împreună cu solul formează un unghi de 90°. Clădirea reprezintă cateta (c1) unui triunghi dreptunghic, distanța dintre scară și clădire la sol este cealaltă catetă (c2), iar scara este ipotenuza (i). Prin Teorema lui Pitagora demonstrăm:
[tex] c_{1} \: ^ {2} + c_{2} \: ^{2} = i^{2} [/tex]
[tex]c _{2} \: ^{2} = {i}^{2} - { c_{1}}^{2} [/tex]
[tex] c_{2} \: ^{2} = {10}^{2} - {8}^{2} [/tex]
[tex] c_{2} \: ^{2} = 100 - 64[/tex]
[tex] { c_{2}}^{2} = 36 = > c_{2} = \sqrt{36} = 6 \: (cm)[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!