Răspuns :
4 kg mere .......5 kg pere........39,80 RON
2 kg mere.........3 kg pere.......22,60 RON
primul rand il inmultesti cu 1,iar al doilea cu 2
4 kg mere......5kg pere.....39,80 RON
4kg mere......6kg pere.......45,20 RON
-----------------------------------------------------------
\ 6-5=1 kg...........45,20-39,80=5.40
1.Cat costa un kg de pere?
45,20-39,80=5.40(lei)
2.Cat costa 3 kg de pere?
5.40×3=16.20(lei)
3.Cat costa 2 kg de mere?
22.60-16.20=6,40(lei)
4.Cat costa un kg de mere?
6,40:2=3.20(lei)
R:3.20 kg mere,5.40 kg pere
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!