👤

2 kg de mere și 3 kg de pere costă 22,6 RON Calculați cât costă 1 kg de mere și 1 kg de pere Dacă 4 kg de mere și 5 kg de pere costă 39 ,80 RON​

Răspuns :

4 kg mere .......5 kg pere........39,80 RON

2 kg mere.........3 kg pere.......22,60 RON

primul rand il inmultesti cu 1,iar al doilea cu 2

4 kg mere......5kg pere.....39,80 RON

4kg mere......6kg pere.......45,20 RON

-----------------------------------------------------------

\ 6-5=1 kg...........45,20-39,80=5.40

1.Cat costa un kg de pere?

45,20-39,80=5.40(lei)

2.Cat costa 3 kg de pere?

5.40×3=16.20(lei)

3.Cat costa 2 kg de mere?

22.60-16.20=6,40(lei)

4.Cat costa un kg de mere?

6,40:2=3.20(lei)

R:3.20 kg mere,5.40 kg pere

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari