Răspuns :
Răspuns:
galbenul de anilina are formula
C6H5-N=N-C6H5-NH2 si M= 212g/mol
el se obtine din 2molI anilina.... C6H5-NH2, cu M= 93g/mol
niu. anilina= m/M= 18,6/93mol= 0,2mol
2mol anilina .......1mol colorant.
0,2mol....................x= 0,1mol
m,colorant= niuxM= 0,1X212=21,2 g-------masa teoretica
randamentul= m,practicax100/m,teoretica= 5x100/21,2=....calculeaza !!!!!
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!