Răspuns :
Răspuns: Am făcut aproximări și poate să difere rezultatul, de cel din manual.
Pct. a) Calcule:
1) Masa de Na₂O pur(X) din 70 g de oxid, puritate 88,57% este:
X=70 g.88,57% /100% =61,999 g aprox.62 g
2) Masa de NaOH (Y) formată și masa de apă (Z) consumată în reacția cu 62 g de Na₂O=? Se calculează de pe reacția chimică, prin calcul stoechiometric:
62 g Z Y
Na₂O + H₂O = 2NaOH
1mol 1mol 2 moli
M: 62g/mol 18 g/mol 2.40g/mol
Y= 62g.2.40/62=80 g de NaOH
Z= 62g.18/62 g=18 g de H₂O
3) Masa dizolvată (md1) și masa de apă din 300 g soluție 5% NaOH=? Se aplică calcul de concentrația procentuală.
md1=300g.5%/100%=15 g NaOH dizolvat
m1H₂O= 300 g soluție-15 g NaOH=285 g de H₂O solvent pentru cele 15 g NaOH
4) Masa de NaOH (mdf) finală și masa de apă finală, masa soluției finale:
md final= 15 g NaOH (soluția 5%) + 80 g de NaOH(format de Na₂O)=95g
m apă final= 285 g apă(soluția 5%) - 18 g apă consumate de Na₂O=267 g apă
Rezultă masa finală a soluției:
ms final = 95 g NaOH + 267 g apă=362 g de soluție de concentrație finală =? % NaOH
5) Concentrația finală a soluției este:
C f soluție NaOH = 95 g .100%/362 g=26,24% NaOH
R: 26,24% NaOH
Pct.b ) Concentrația finală a soluției de Ca(OH)₂, după ce se amestecă 200 g de soluție Ca(OH)₂-apa de var, concentrație procentuală 2% cu 6 g de oxid de calciu cu 63,33% puritate(CaO) se calculează la fel cu pct.a.
CaO reacționează cu apa din 200 g soluție 2% Ca(OH)₂ și produce Ca(OH)₂, care se va adăuga la masa de Ca(OH)₂ existentă deja, în 200 g soluție 2% și va produce creșterea concentrației în Ca(OH)₂.
Calcule:
1) Masa de CaO din 6 g de oxid, cu 63,33% CaO=X=?g
X=6g.63,33/100=3,7998 aprox. 4 g de CaO
2) Masa de Ca(OH)₂ -Y și masa de H₂O-Z, în reacția cu 4 g de Ca(OH)₂:
4g Z Y
CaO + H₂O = Ca(OH)₂
1mol 1mol 1mol
M: 56g/mol 18g/mol 74 g/mol
Y=4g.74/56=5,28 g Ca(OH)₂
Z=4g.18/56=1,28g H₂O
3) Masa dizolvată(md1) de Ca(OH)₂ și masa de apă(m1)din 200 g soluție 2% sunt:
md1=200g.2%/100%=4 g de Ca(OH)₂
m1 apă=200 g soluție- 4 g de Ca(OH)₂=196 g de apă
4) Concentrația finală de Ca(OH)₂ în soluția finală este:
Cf = mdf.100/msf
mdf= 4 g(din 200 g soluție 2%) + 5,28 g=9,28 g Ca(OH)₂
mapă final= 196 g apă(din 200 g soluție 2%) - 1,28 g de apă consumată=194,72 g apă
Rezultă:
Cf= 9,28 g.100%/ 194,72 g=4,76 % Ca(OH)₂
R: aprox 4,76% Ca(OH)₂ aprox.
Explicație:
Pct.a Este un caz de creștere a concentrației procentuale de NaOH, prin introducere de Na₂O pur în soluție, fiindcă Na₂O reacționează cu apa și formează NaOH în plus:
Na₂O + H₂O =2 NaOH
1mol 1mol 2 moli
Etapele de calcul, pentru aflarea concentrației procentuale finale de NaOH sunt:
70 g oxid de Na cu 88,57% Na₂O + 300 g soluție 5% NaOH (soluție 1)
↓ ↓
m Na₂O pur=X g md1=C%.ms1/100, m1H₂O=ms1-md1
↓
mNaOH format cu apa din sol.1=Y , mH₂O consumată=Z
↓
mdfinal=md1+Y; m H₂O final= ms1-md1-Z
Cf= mdf/mapă final
Pct. b Este un caz asemănător, prin care se crește concentrația procentuală a soluției de Ca(OH)₂ 2%, amestecând-o cu 6 g de oxid de calciu cu 63,33% puritate (CaO).
CaO reacționează cu apa din 200 g soluție 2% și produce Ca(OH)₂, care se va adăuga la masa de Ca(OH)₂ existentă deja în soluție.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!