👤

Se calculează cantitatea de oxid carbonic IV eliberat datorită fermentării alcoolice a glucozei, care se formează în timpul hidrolizei a 0,5 mol de zaharoză.Urgent coroana!!

Răspuns :

0,5 moli                             a

C12H22O10 + H2O ---> C6H12O6 + C6H12O6

  1                                       1

a = 1x0,5/1 = 0,5 mol glucoza

  0,5                                                             n moli

C6H12O6 --fermentatie--> 2C2H5OH + 2CO2

  1                                                              2

=> n = 0,5x2/1 = 1 mol CO2