👤

Radu a cumpărat 50 lalele la prețul de 5 RON 80 de kg costă în total 720 RON pentru creioane Mama a plătit 14 RON fiecare creion costă 2 RON​

Radu A Cumpărat 50 Lalele La Prețul De 5 RON 80 De Kg Costă În Total 720 RON Pentru Creioane Mama A Plătit 14 RON Fiecare Creion Costă 2 RON class=

Răspuns :

Răspuns:

lalele

prețul: 5 lei

cantitatea: 50

costul: 50×5=250 lei

mere

prețul: 720:80=9 lei

cantitatea: 80kg

costul:720 lei

creioane

prețul : 2 ron

cantitatea : 14:2=7

costul: 14 ron