Răspuns :
Salut,
Determinați prețul laptopului după o reducere de 12 % .
5 000 - 600 = 4 400 - lei
Răspuns → Prețul laptopului după o reducere de 12 % va costa - 4 400 de lei.

5000 - 12%×5000 =
= 5000 - 12×5000/100
= 5000 - 12×50
= 5000 - 600
= 4400 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!