Buna! Ma puteti ajuta la aceasta problema (cu alb)? Multumesc!

Răspuns:
0,5 x
------ --------
Cu + Cl2 -> CuCl2
------ -------
1 1
x = 0,5 moli CuCl2 = 0,5* M CuCl2 = 67,5g CuCl2
n/100=cp/ct => 80/100=cp/67,5 => cp = 54 g CuCl2
Explicație: