👤

Doua kg mere si 3 kg banane costa 26 lei.Trei kg mere costa cat 2 kg banane. Cati lei costa kg mere? Dar cel de banane? multumesc

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

2k mere +3k banane = 26 lei

3k mere  costa cat 2k banane  si daca dublez obtin ca 6k de mere costa cat 4k de banane

daca iau de 3 ori 2k de mere si 3k banane voi lua deci 6k mere si 9k banane si vor costa 3 ori 26 = 78 lei

dar 6 k mere costa cat 4 k banane, deci pot lua de 78 lei in loc de mere banane si voi da 78 lei pe 4 k banane plus 9k banane, deci de 78 lei iau 13k banane si atunci 1k de banane costa 78 impartit la 13 = 6 lei

3k mere costa cat 2k banane adica 2ori 6=12lei, deci 1k de mere costa 12 impartit la 3 = 4lei

raspuns final, 1kg mere = 4 lei, 1k banane =6 lei

Răspuns:

Banane 6lei/kg

Mere 4lei/kg

Explicație pas cu pas:

Vezi imaginea MODFRIENDLY
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari