Răspuns :
Răspuns:
Un alcool monohidroxilic saturat are formula generală CnH2n+2O
Problema specifică 26,66% Oxigen.
a)
-> 100g alcool.........26,66g oxigen
14n+18g alcool.......16g oxigen
(14n+18)*26,66=1600
373.24n + 479.88 = 1600
373.24n = 1120.12
=> n=3
Așadar alcoolul nostru este C3H8O
C3H8O <- b + H2O (b - C3H6 - propena)
C3H6 <- a + H2 ( a - C3H4 - propina)
*sigur nu e Pd/Pb+ conditia?
b) Un alcool izomer de pozitie cu A ar putea fi CH3-CH(OH)-CH3 si cu formula plana:
H H H
| | |
H - C - C - C - H
| | |
H O -H H
c) ?
d) pv=γRT
4*82=γ*0,082*400
γ=10 moli C3H4
reactia decurge mol la mol => 10 moli alchena => 10 moli alcool (teoretic)
η=80% => 80/100=cp/ct => cp(C3H8O) = 8 moli alcool
1 mol alcool = 60g/mol => 8 moli = 480g alcool
c/100=md/ms => 10/100=480/ms => ms = 4800g alcool
Explicație:
Nu sunt sigur dacă înțeleg c)-ul...
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!