👤

CH3COOH + NaHCO3 → CH3COO-Na + H2O + CO2
Calculaţi volumul de gaz, exprimat în litri, măsurat în condiţii normale de temperatură și de presiune, degajat în reacţie, știind că se obţin 16,4 g de acetat de sodiu.


Răspuns :

Gazul este CO2

M acetat de sodiu = C2H3O2Na = 24+3+32+23= 82

                                                    16,4                         x

CH3-COOH + NAHCO3 > CH-COONA + H2O + CO2

                                                     82                        22,4

22,4 la co2 pentru ca iti cere volumul

x= (16,4 * 22,4)  /82 = 4,48 L

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari