Ajutor!! Pentru reacția dintre N2 și H2 au fost găsite următoarele valori ale concentrațiilor de echilibru:[N2] =8,5×10^-3 mol/L, [H2] =3,1×10^-3 mol/L, [NH3] =3,1×10^-2 mol/L.Calculați valoarea constantei de echilibru.

Răspuns:
N2 + 3H2⇄ 2NH3
K= [NH3] ²/ [N2][H2]³
K= 3,`1²x10⁻⁴/8,5x10⁻³x3,1³x10⁻⁹ L²/mol²=3,8x10⁶ l²/mol²
Explicație: