👤

un motociclist are de parcurs un teren de dreptunghi.cati metri parcurge daca lungimea ew5e de 48 m,iar latimea cu 16 m mai mica? dar dacă ar parcuge de 3 ori aceladi drum? deseneaza figura.​

Răspuns :

L= 48 m

l= 48-16= 32 m

P= 2(48+32)= 2•80= 160 m (la o parcurgere)

3P= 3•160= 480 m (la trei parcurgeri)

Vezi imaginea АНОНИМ
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari