Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
-se scrie ec. reactiei si se afla hidrogenul si md HCl
26g yg xg
Zn + 2 HCl = ZnCl2 + H2
65g 2 .36,5 g 2g
B.
y=26. 2 36,5 : 65=29,2 g HCl [ acesta este md sol. de HCl ]
-se afla ms sol. de HCl
ms= md .100 : c
ms=29,2 .100 : 36,5=80g sol. HCl
A.
x=26. 2 : 65=0,8 g H
nr.moli=n
n=m : M
n=0,8 g : 2g/moli=0,4 moli hidrogen
VH2=0,4moli . 22,4 litri/moli=8,96 litri
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!