👤

La o bancă a fost depusă,intr un cont,suma de 900 de lei cu o dobândă de p% pa am. Calculați p,știind că în depozit,după un an, este suma de 1008 lei

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

900+ 900*p/100= 1008

900*p/100= 1008 - 900    (*100 )

900p= 10800

p=12

p = 12 % / an

Bafta !!

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari