👤

14. Cod (se completează de către profesor):
14. Pentru a confectiona modele ale unor organe ale corpului uman, elevii au folosit un material
cu densitatea de 925. Calculează masa a 4 litri din acest material. Exprimă rezultatul in
m
kilograme.​


Răspuns :

densitatea= masa/ volum

4 l= 0.004 metri cubi

925=masa/ 0.004

masa= 0.004×925

masa=3.7kg