In figura 2 este reprezentata schematic un recipient din tabla, care are forma unui trunchi de con circular drept. Se știe ca R=12 dm, r=4 dm și G=10 dm.
a) Verificați dacă in recipient se pot turna 13,2 hl de lichid (3,14< pi< 3,15).
b) Dacă in recipient se toarnă apa pana la jumătatea înălțimii, aflați cati litri de lichid sunt in vas.
c) Știind ca recipientul are baza mare neacoperită, iar la îmbinări se pierd 20% din materialul folosit, aflați dacă sunt suficienți 7 m pătrați de tabla pentru confecționarea lui.
H²=10²-8²=100-36=64 ; H=√64=8 ; V =π8/3(144+16+12×4)=8π/3×208=1664π/3=554,(6)π=554,6×3,15=1747,19 dm³=17,4719 hl ; b) V=4π/3(144+64+12×8)=4π/3×304=1216π/3=405,3π=1276,7l ; c) AL+πR²
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!