👤

solutia unui acid slab cu ph= 4 are concentratia 0.1M. ce valoare va avea Kc? b) ce valoare are HO intr o solutie de HCl cu ph= 4?)​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

pH=4---> [H3O⁺]=10⁻⁴mol/l

                         HA   +    H2O (exces)  ⇄    H3O⁺   +    A⁻

conc.initiala     0,1                  -                         0            0

conc.echilibru 0,1-0,0001      -                   0,0001      0,0001

Kc=[H3O⁺][A⁻]/[HA]=10⁻⁸/10⁻¹=10⁻⁷

pH=4----> [H3O⁺]=10⁻⁴mol/l

dar   [H3O⁺][OH⁻]=10⁻¹⁴mol²/l²------> [OH⁻]=10⁻¹⁰mol/l

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari