Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
-calculez masele de HNO3 si KOH care se geasesc in 150g solutie
c=mdx100/ms--> md= 20x150/100g= 30g
-avand cate 30g HNO3 si KOH, trebuie vazut daca ele se consuma complet in reactia
1mol 1mol sau, in grame
HN03 + KOH---> KNO3+H2O
63g.........56g
30g............x=26,7gKOH, deci raman: m= (30-26,7) ,g KOH---> solutia va avea caracter alcalin---> vezi ce culoare are fenolftaleina in mediu bazic !
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!