Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
nr. de moli = n
n = m : M --------> m =masa subst. [ g ] ; M =masa molara [g/moli ]
MFeCl3=56 + 3.35,5=162,5--------> 162,5g/moli
n =269 g : 162,5g/moli=1,65 moli FeCl3
[daca este FeCl2-------> M =56+ 71=127
n=269g : 127g/moli=2,11 moli FeCl2 ]
MNaCl=23 +35,5=58,5 ------> 58,5g/moli
n=733g : 58,5g/moli=12,52 moli NaCl
MCaCl2=40+71=111------->111 g/moli
n=777g : 111 g/moli=7 moli CaCl2
MH2S=2 +32 =34-------->34g/moli
n=1700g : 34g/moli=50 moli H2S
MNO=14 +16=30------->30g/moli
n=270g : 30g/moli=9 moli NO
MCuCl2=64 +71=135 -------->135g/moli
n=455 g : 135g/moli=3,37 moli CuCl2
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!