👤

Un tren se deplasează cu viteza de 30m/s și la ora 11 se găsea cu 54 de km înainte de stație . Aflați timpul rămas pana când trenul ajunge in stație .

Răspuns :

Răspuns:

d = 54 km = 54000 m

v = 30 m/s

v = d/t

t = d/v

t = 54000/30 s

t = 1800 s

t = 30 min

Trenul va ajunge la ora 11:30

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari