Răspuns :
L0=20cm
ΔL=2cm
ΔL=L-L0
2cm=L-20cm
L=20cm+2cm
L=22cm
Fd=100N
ΔL=2cm
K=Fd*ΔL
K=100N*2cm
K=200N/cm=200N/1cm=200N/0,01m=20000N/m
Succes
1. constanta unui resort este raportul dintre forta elastica si alungire
k = F / Δl
k = 100 N / 0,02 m = 5000 N/m
2. Lungimea initiala a resortului este 20 cm = 0,2 m
lungimea finala - adica sub actiunea fortei - este lungimea initiala + Δl =
0,2 m + 0,02m = 0,22 m
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!